Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 
 

HADİSE AÇIKGÖZ


HADİSE AÇIKGÖZ

Doğum Tarihi

22 Ekim 1985, Mol, Belçika

Ailesi

Annesi: Gülnihan Canol (1956)
Babası: Hasan (1956)
Kardeşleri: Hülya (1984), Derya (1988), Murat (1990)
Sivas, Türkiye

Bildiği Diller

Türkçe, İngilizce, Flemenkçe, Fransızca, Almanca

Örnek Aldığı Kişiler

Christina Aguilera, Mariah Carey, Brandy, Beyonce

Müziğinden Etkilendiği Sanatçılar

Prince, Janet Jackson, Tina Turner, Alicia Keys, Toni Braxton, Jamiroquai, U2

Dövmeleri

- Bileğindeki dövmenin aynısından kız kardeşinde de vardır. Bu dövme kardeşler arasında bitmeyen sevgiyi simgelemektedir.
- Belinde de bir dövme bulunmaktadır ve bu dövmenin anlamının çok derin olduğunu söylemiş ve ne olduğunu açıklamamıştır.
- Ensesindeki dövmede Latince “Alis Volat Propiis” yazmaktadır, anlamı “kendi kanatlarıyla uçan kız”dır.
- Bir dövme de kalçasındaki 8 sayısıdır ve onun için özel bir tarihi ifade etmektedir.

Boş Zamanları

Genellikle müziğe ayırmaktadır; söz yazıp, beste yapmak, konserlere gitmek, fitness yapmak, annesi ve kardeşleriyle vakit geçirmek. İlerde piyano ve gitar dersleri almayı planlamaktadır.

Hayat Hikayesi

1972 yılında Hadise’nin ailesi Sivas’tan ayrılarak Belçika’da ki Mol kasabasında yerleştiler. Bundan 12 yıl sonra 1984 yılında ailenin ilk çocukları dünyaya geldi. Dedesi çocuğun ismini Hadise koymalarını istiyordu. Bunu bir mektup yazarak bildirdi fakat mektup zamanında ulaşmadı. Bu yüzden ailesi doğan ilk çocuklarına Hülya ismini verdiler.

Hülya’nın doğumundan sonra 22 Ekim 1985’te Hadise dünyaya geldi ve dedesinin isteği ikinci çocukla birlikte gerçekleşmiş oldu. Bunun ardından 1988 yılında kardeşi Derya, 1990 yılında da Murat dünyaya geldi.

Hadise çocukluğunda şarkı söylemeye çok meraklıydı. 5 yaşındayken pantolonunu çıkarıp, kazağını mini etek gibi aşağı çekerek ayna karşısında elinde tarakla şarkılar söylüyordu.

Hadise 13 yaşına geldiğinde babası onu uygun bir eğitim alması için Alman Konservatuar’ına yollamak istedi. Fakat ailevi nedenlerden dolayı bunu gerçekleştiremedi. Hadise eğitimine Royal Athenaeum (KA) (Mol) okulunda devam etti.

2002 yılında Hadise Miss Mol isimli yarışmayı kazandı. Şarkı söylemek onun için her şeydi ve 2003 yılında Pop Idol isimli yarışmanın Belçika versiyonuna katıldı. Fakat bu yarışmada beklediği sonucu elde edemedi. Son 10’a kalamadan yarışmadan elendi. Bu sonuç onu yıldırmadı. Bu arada Hadise Ekonomi ve Modern Diller (Koninklijk Atheneum) (Mol) den mezun oldu.

Ağustos 2003’te yarışmadan yaklaşık 3 ay sonra 2Brains Entertaintment Group’un müdürü Johan Hendrickx tarafından arandı. Hadise’nin yarışmadı performansından ve sesinden etkilenmişti. Hadise’yle müzik ve geleceği hakkında konuşmalar yaptılar ve 6 Ağustos 2003 tarihinde anlaşmaya vardılar. Bir süre sonra 1 Kasım 2004’te Hadise’nin ilk single ı olan Sweat yayınlandı. Bu parçanın klibinin olmamasına rağmen televizyonlarda Hadise’nin SIMS-Awards’taki görüntüleriyle yayınladı.

6 Mayıs 2005 tarihinde ikinci single olan Stir Me Up piyasaya çıktı. Hadise’nin ilk klibi bu parçaya çekildi. Avrupa genelinde büyük başarı elde etti.

9 Eylül 2005 tarihinde Hadise’nin 3. single ı olan Milk Chocolate Girl bütün müzik marketlerde yerini almıştı.

Hadise’nin ilk albümü, ilk single ıyla aynı ismi taşıyan Sweat 3 Kasım 2005 tarihinde piyasaya çıktı. Hadise ve ekibi bu albüm için bir yıl boyunca çalıştılar. Albümdeki 14 şarkının 13’ü kendi yapımlarıdır. Albümün bonus şarkısı “Sakın Gitme”, “When Ya Breathin’ On Me” parçasının Türkçeye çevrilmiş halidir.

13 Ocak 2006 da Hadise’nin dördüncü single ı Ain’t No Love Lost yayımlandı. Single ın ikinci parçası olan “Burdayım”, Ain’t No Love Lost şarkısının Hadise tarafından çevrilmiş Türkçe versiyonudur. Ain’t No Love Lost’a ait klip Tayland’da çekilmiştir.

Hadise bu tarihten sonra Polonya, Almanya gibi çeşitli ülkelerde etkinliklere katıldı. Türkiye’ye de bu dönemde daha sık gelmeye başladı. Aralarında Beyaz Show’un da bulunduğu bazı televizyon programlarına katıldı. Türkiye’de popülerliği giderek arttı.

2006 Nisan ayında Hadise’ye Star TV de yayınlanan Popstar Türkiye’yi sunması teklif edildi. Yapılan görüşmelerden sonra Hadise bu teklifi kabul etti.

1 Mayıs 2006’da İstanbul’da yapılan Miss Turkey yarışması finalinde Tarkan’la birlikte sahneye çıktı.

4 Ağustos 2006 tarihinde 5. sinle ı “Bad Boy” piyasaya çıktı. Yapımcısı Yves Gaillard ile birlikte şarkı üzerinde biraz değişiklik yaptılar. Yapılan bu değişikliklerin sonuçları güzel oldu. Ayrıca parça için Breden plajında bir klip çekildi.

14 Ekim 2006’ da Hadise ilk TMF Award ödülünü kazandı. “Best Urban National” dalında Kate Styles, Leki ve Brahim ile birlikte aday gösterildi. %42.9’luk üstün bir skorla ödülü kazandı. O gece muhteşem Bad Boy performansıyla izleyenlere unutulmaz bir gece yaşattı.

Kasım 2006’da Hadise ilk anlaşmasını yaptığı şirketi 2 Brains’ten çeşitli anlaşmazlıklardan dolayı ayrıldı. Kate Ryan, Eve Kempbell, Yves Jongen gibi sanatçılarda onu takip etti. Hadise’nin yeni albümü Sweat Special Edition’la ilgili sorunlar yaşandı.

3 Eylül 2007 tarihinde Hadise “A Good Kiss” adlı single ıyla geri dönüşü yaptı. Yeni single için EMI ile çalıştı.

13 Ekim 2007’de Hadise ikinci TMF ödülünü kazandı. Hadise yine Kate Styles, Brahim ve Lunaman ile birlikte “Best Urban National” kategorisinde aday gösterildi ve ödülü ikinci kez kazandı. Hadise o gece Hollandalı modacı Jan Taminiau tarafından tasarlanan kıyafeti giydi ve A Good Kiss adlı parçasını seslendirdi.

4 Şubat 2008’de My Body isimli yeni single ı Belçika’da satışa sunuldu.

9 Şubat 2008’de My Body’nin klibi daha önce Milk Chocolate Girl’de de birlikte çalıştığı Şenol Korkmaz tarafından çekildi. Hadise bu klibinde daha önce Justin Timberlake, Missy Elliot and Mariah Carey gibi ünlü sanatçılarla çalışmış olan kareograf ve dansçı Eddie Morales ile birlikte çalıştı.

Hadise Avrupa Komisyonu tarafından ilan edilen “2008 Avrupa Kültürler arası Diyalog Yılı” çerçevesinde Flaman Kültür Bakanlığı tarafından Flaman Bölgesi Kültürler arası Diyalog Elçisi yapıldı.

5 Haziran 2008 tarihinde A Good Kiss’in Türkçe uyarlaması olan Deli Oğlan Turkcell tarafından yayınlandı. Deli oğlan’ın sözleri Sezen Aksu tarafından yazıldı. Parça için çekilen klipten görüntüler, klipte birlikte oynadığı kişi tarafından basına sızdırılınca, bu görüntüler klipten çıkarıldı. Sadece Hadise’nin görüntülerinden oluşan bir klip haline getirildi.

6 Haziran 2006 tarihinde kendi isimin taşıyan albümü “Hadise” piyasaya çıktı. Hadise bu albümünde Yves Jongen’in yanında birçok sanatçıyla çalıştı. Bunların arasında Stefaan Fernande, Elio Deepcore, Stano Simor, Luca Chiaravalli, Deniz Erten and Sezen Aksu gibi sanatçılar vardır. Ayrıca 6 Haziran 2008 de 7. single ı olan My Man and Devil On His Shoulder da yayımlandı.

Ekim 2008 de Hadise Beçika’da yayınlanan X Factor programının sunuculuğunu yapmaya başladı.

21 Ekim 2008 tarihinde TRT genel müdürü İbrahim Şahin Moskova’da yapılacak olan 2009 Eurovision Şarkı yarışmasında ülkemizi Hadise’nin temsil edeceğini açıkladı.

7 Kasım 2008’de Hadise ile TRT arasında Eurovision için anlaşma imzalandı.

2008’i 2009’a bağlayan gece Hadise’nin TRT’ye sunduğu 3 şarkı arasından seçilen “Düm Tek Tek” TRT ekranlarında gösterildi. Bu parça Türk halkı tarafından çok beğenildi. Hadise ve Türkiye için daha önce yaşanmamış bir Eurovision yolculuğu başladı….
 

                                                                   Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved | Copyright © 2018 

                                                                                                              MARKAFM.NET

rt.png (35×20) RadyoSitesiKur